KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Ndikimi i kripës për sëmundjen e hipertensionit

Shko poshtë

Ndikimi i kripës për sëmundjen e hipertensionit Empty Ndikimi i kripës për sëmundjen e hipertensionit

Mesazh nga Mira prej Tue Sep 15, 2009 8:02 am

Ndikimi i kripës për sëmundjen e hipertensionit 314vxc0
Personat që vuajnë nga tensioni i rritur i gjakut dhe të cilëve nuk iu ndihmojnë as barnat e ndryshme, sigurisht se konsumojnë shumë kripë në organizëm, shkruan revista mjekësore Hypertension.

Personat që vuajnë nga tensioni i rritur i gjakut dhe të cilëve nuk iu ndihmojnë as barnat e ndryshme, sigurisht se konsumojnë shumë kripë në organizëm, shkruan revista mjekësore Hypertension.

Pasi te të hulumtuarit me të ashtuquajturin hipersenzitivitet rezistent, në mënyrë drastike u reduktua konsumimi i kripërave në 1.15 gram në ditë, ka ardhur deri te një ulje befasisht e madhe e presionit të gjakut, kanë bërë të ditur shkencëtarët nga University of Queensland.

Në hulumtim kanë marrë pjesë 12 të hulumtuar të cilët kanë marrë mesatarisht 3,4 barnash për kontrollimin e presionit të gjakut.

Organizata botërore e shëndetësisë preferon një konsumim ditor të kripërave prej më pak se 5 gramë, por banorët e vendeve të zhvilluara mesatarisht konsumojnë 9-12 gram kripë në ditë./
Mira
Mira
Vip
Vip

Numri i postimeve : 406
Points : 677
Join date : 11/09/2009
Age : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi