KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Ndikimi i ushtrimeve në shëndet varet nga gjinia

Shko poshtë

Ndikimi i ushtrimeve në shëndet varet nga gjinia Empty Ndikimi i ushtrimeve në shëndet varet nga gjinia

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:33 am

Ndikimi i ushtrimeve në shëndet varet nga gjinia F.0908151253675_m

Të dhënat e grumbulluara nga 15.000 pjesëmarrës në një studim, tregojnë se gjinia ka rëndësi të madhe në efektin e ushtrimeve trupore, njoftojnë shkencëtarët amerikanë.

“Journal of Lipid Research” shkruan se ushtrimet javore prej 30 minutash me intensitet mesatar, ndikojnë në rritjen e nivelit të ‘kolesterolit të mirë’ (HDL), dhe njëkohësisht vjen deri te zvogëlimi i pranisë së triglicerideve në gjak- te të dyja gjinitë.

Por studimi, i realizuar nga shkencëtarët pranë Universitetit të North Carolinas, ka treguar se kjo sasi dhe ky intensitet ushtrimesh, kishte ndikuar në uljen e nivelit të ‘kolesterolit të keq’ (LDL-kolesterolit, përgjegjës për formimin e shtresave të rrezikshme në enët e gjakut) vetëm te femrat.

Ekspertët pohojnë se kjo ndodh për arsye të dallimeve hormonale ndërmjet gjinive.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi