KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Join the forum, it's quick and easy

KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!
KaloMireforum.tk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kafeja e shëndetshme derisa nuk e teprojmë

Shko poshtë

Kafeja e shëndetshme derisa nuk e teprojmë Empty Kafeja e shëndetshme derisa nuk e teprojmë

Mesazh nga Webmaster Mon Sep 14, 2009 4:39 am

Kafeja e shëndetshme derisa nuk e teprojmë F.0904102341441_m

Kafeja paraqet pijen aktive më të konsumuar në botë dhe pihet në mënyrë rutine thuajse në të gjithë botën.

Megjithatë duhet ditur se kafeja përmban qindra substanca të ndryshme, duke përmendur antioksiduesit, karbohidratet, lipoidet, vitaminat, mineralet, alkaloidët etj.

Mirëpo, ndikimi i kafesë në sistemin kardiovaskular më së shumti i përshkruhet substancës aktive- kafeinës.

Në një studim të ri, shkencëtarët kanë vërtetuar se konsumimi i madh i kafesë, dhe parimisht kafeinës, shton rrezikun për aritmi ventrikulare.

Konsumimi i lartë i kafesë konsiderohet pirja e tre e më shumë filxhanëve në ditë.

Duke qenë se studime të shumta kanë vërtetuar efekt pozitiv të kafeinës, në radhë të parë ndaj stresit oksidues, autorët e studimit të ri rekomandojnë që konsumimi i kafesë të mbahet në vlera mesatare, ashtu që të kihet dobi.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 38
Location Peje

https://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi