KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Ëmbëlsira më e madhe arabe

Shko poshtë

Ëmbëlsira më e madhe arabe Empty Ëmbëlsira më e madhe arabe

Mesazh nga Webmaster prej Tue Sep 15, 2009 9:57 pm

Ëmbëlsira më e madhe arabe 12618Ëmbëlsira më e madhe arabe 12620

Ëmbëlsira më e madhe arabe
Një pastiqeri nga Palestina hyri në Librin e Rekordëve të Ginesit për gatimin e ëmbëlsirës më të madhe në Botë.

Para disa ditëve, në Librin e Rekordëve të Ginesit u shtua edhe një rekord dhe kjo nga pastiqeria Shehima në Bregun përëndimor në Palestinë. Knafe quhet ëmbëlsira që theu këtë rekord e që behët nga djathi i ëmbëlsuar i dhive.

Kjo ëmbëlsirë peshonte 1765kg qe është 400kg më e madhe se ajo që mbante rekordin dhe u vendos në një pjatë gjigante prej 75 metrave.

Pastiqeritë palestineze punuan 25 ditë në përgatitjen e kësaj ëmbëlsire dhe 36 orë të punës së vazhdueshme për të përgatitur këtë pjatë të madhe. Ky projekt kushtoi $15.000 dhe pritët të ushqejë rreth 6000 persona. Në përbërjen e kësaj ëmbëlsire janë përfshirë 600kg djathë të bardhë, 300kg sheqer dhe 6 tonelata dhjamë kuzhine.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi