KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Mbipesha dhe sëmundja Alzheimer

Shko poshtë

Mbipesha dhe sëmundja Alzheimer Empty Mbipesha dhe sëmundja Alzheimer

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:44 am

Mbipesha dhe sëmundja Alzheimer F.0830114537971_m

Dihet që mbipesha shton rrezikun për sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin tip 2, ndërsa një studim i ri sjell edhe më shumë lajme të këqija.

Në studimin e publikuar në revistën “Human Brain Mapping”, shkencëtarët kanë krahasuar trurin e personave me mbipeshë trupore dhe personave me peshë normale trupore.

Rezultatet kanë treguar se personat me mbipeshë kanë për 8% më pak ind trunor sesa personat me peshë normale.

Duke qenë se mungesa e indit trunor ndërlidhet me rrezikun më të madh për shfaqjen e sëmundjes Alzheimer, shkencëtarët kanë gjetur edhe një arsye më shumë që të mbahet pesha normale trupore.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi