KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Gjenet dhe duhani fajtorë për kancerin?

Shko poshtë

Gjenet dhe duhani fajtorë për kancerin? Empty Gjenet dhe duhani fajtorë për kancerin?

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:42 am

Gjenet dhe duhani fajtorë për kancerin? F.0831131243176_m

Shkencëtarët britanikë kanë gjetur më shumë dëshmi që ndryshimet e trashëguara në gjene e shtojën rrezikun për kancerin e mushkërive te personat duahnpirës.

Një ekip studiuesish nga Instituti për kërkime të kancerit (Cancer Research UK), ka analizuar ADN-në e 1.900 personave të cilët vuanin nga kanceri i mushkërive, dhe ADN-në e 1.400 personave të shëndoshë.

Pas krahasimit të rezultateve, shkencëtarët kishin vërejtur ndryshime gjenetike te personat të ciëlt vuanin nga kanceri i mushkërive dhe ishin duhanpirës.

Mirëpo, personat të cilët i kishin trashëguar këto ndryshime gjenetike, dhe nuk janë duhanpirës, nuk e kanë të shtuar rrezikun për t’u sëmurë nga kanceri.

Autorët thonë se me anë të këtij studimi kanë arritur të dëshmojnë atë që është menduar më herët, se duhanpirja dhe trashëgimia gjenetike, janë nga faktorët e rrezikut për shfaqjen e kancerit të mushkërive.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi