KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Mishi vezët dhe qumështi nuk shfaqin rrezik për kancer

Shko poshtë

Mishi vezët dhe qumështi nuk shfaqin rrezik për kancer Empty Mishi vezët dhe qumështi nuk shfaqin rrezik për kancer

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:39 am

Mishi vezët dhe qumështi nuk shfaqin rrezik për kancer F.0903115230356_m

Në kundërshtim me të dhënat e studimeve të mëparshme, rezultate e shkencëtarëve italianë tregojnë se konsumimi i mishit vezëve dhe produkteve të qumështit në moshë të rritur, nuk lidhet me rrezikun e shtuar për shfaqjen e kancerit të gjirit.

Shkencëtarët nga Istituto Nazionale dei Tumori në Milano kanë analizuar të dhënat në lidhje me ushqyerjen te 320.000 femra nga vendet evropiane në periudhën prej vitit 1992 deri në vitin 2003.

Rezultatet kanë treguar se konsumimi i mishit, vezëve dhe produkteve të qumështit nuk paraqet rrezik më të lartë në shfaqjen e kancerit të gjirit.

Megjithatë, femrat të cilat kanë kaluar në menopauzë ishin më të rrezikuara të sëmuren nga ky kancer, nëse kishin ngrënë më shpesh produkte të mishit.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi