KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Mbipesha dhe kanceri i prostatës

Shko poshtë

Mbipesha dhe kanceri i prostatës Empty Mbipesha dhe kanceri i prostatës

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:38 am

Mbipesha dhe kanceri i prostatës F.0905102215204_m

Meshkujt e rritur të cilët në moshë të re grumbullojnë kilogramë të tepërt janë më të rrezikuar që të sëmuren nga kanceri i prostatës, njoftojnë shkencëtarët nga universiteti i Havait.

Studimet e deritanishme në lidhje me ndikimin e mbipeshës në zhvillimin e kancerit të prostatës kanë qenë kontradiktore.

Por, rezultatet e reja të publikuara në revistën “Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”, kanë treguar se grumbullimi i kilogramëve te meshkujt e rritur me moshë të re, shton rrezikun për zhvillimin e kancerit të prostatës, edhe atë formës më agresive të kësaj sëmundjeje.

Të dhënat nga ky studim janë grumbulluar pas hulumtimeve te 84.000 pjesëmarrës të moshave të ndryshme.

Deri më tani, dihet se mbipesha paraqet faktor rreziku edhe për disa lloje tjera të kancerit, duke përfshirë kancerin e zorrës së trashë dhe kancerin e gjirit.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi