KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Të moshuarit vuajnë nga mungesa e vitaminës B12

Shko poshtë

Të moshuarit vuajnë nga mungesa e vitaminës B12 Empty Të moshuarit vuajnë nga mungesa e vitaminës B12

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:32 am

Të moshuarit vuajnë nga mungesa e vitaminës B12 F.0909114736120_m

Në mesin e 827 pacientëve mbi moshën 60-vjeçare në Shangai, shkencëtarët kinez kanë zbuluar se madje 19.7 % e tyre vuajnë nga mungesa e vitaminës B12.

Po ashtu është treguar se femrat janë më shpesh të prekura nga mungesa e kësaj vitamine se meshkujt.

Mungesa e vitaminës B12 lidhet më së shumti me sëmundjet gastrointestinale, diabetin, presionin e rritur të gjakut, sëmundjet e zemrës dhe një varg çrregullimesh tjera. Për më tepër, në shumicën e personave me mungesë të vitaminës B12, janë vërejtur edhe çrregullime neurologjike.

Autorët e studimit kanë arritur në përfundim se vitamina B12 është një rast më i shpeshtë në mesin e popullatës së moshuar
.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi