KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Hudhra mbron nga sëmundja Alzheimer

Shko poshtë

Hudhra mbron nga sëmundja Alzheimer Empty Hudhra mbron nga sëmundja Alzheimer

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:30 am

Hudhra mbron nga sëmundja Alzheimer F.0911105737862_m

Studimet e reja ‘in vitro’ kanë treguar se ekstrakti nga hudhra mund të inhibojë formimin e shtresave amiloide dhe të parandalojë sëmundjen Alzheimer.

Shtresat amiloide gjenden në trurin e pacientëve të cilët vuajnë nga sëmundja e Alzheimer-it dhe lidhen drejtpërdrejt me këtë sëmundje. Përveç ekstraktit të hudhrës, ndikim në inhibimin e krijimit të këtyre shtresave ka edhe lëngu nga hudhrat e freskëta.

Në bazë të rezultateve, shkencëtarët kanë arritur në përfundim se hudhra mund të jetë e një rëndësie të madhe në parandalimin e sëmundjes Alzheimer.

Sëmundja Alzheimer është sëmundje kur humben funksionet njohëse, në radhë të parë të mbajturit mend, të menduarit dhe inteligjenca
.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi