KaloMireforum.tk
Përshëndetje Vizitor!

Paradentoza dhe karcinoma

Shko poshtë

Paradentoza dhe karcinoma Empty Paradentoza dhe karcinoma

Mesazh nga Webmaster prej Mon Sep 14, 2009 4:29 am

Paradentoza dhe karcinoma F.0913122319300_m

Paradentoza kronike (sëmundje e gingivave, e cila karakterizohet me humbjen e masës kockore dhe indit të butë rreth dhëmbit) mund të shtoje rrezikun për t’u sëmurë nga llojet e ndryshme të kancerit të kokës dhe qafës.

Revista “Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention” njofton se paradentoza në masë më të madhe shton rrezikun e zhvillimit të karcinomës së zgavrës së gojës dhe fytit.

Ekspertët amerikanë nga Instituti për kërkimet e kancerit “Roswell Park”, pohojnë se paradentoza kronike shfaqte rrezik të ngjashëm në zhvillimin e kancerit si te duhanpirësit ashtu edhe te jo-duhanpirësit.

Shkencëtarët sugjerojnë se për të parandaluar paradontozën, rrjedhimisht edhe karcinomën e zgavrës së gojës dhe fytit, faktor i rëndësishëm është mbajtja e higjienës orale.
Webmaster
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 183
Points : 410
Join date : 04/09/2009
Age : 33
Location Peje

http://kalomire.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi